Założenia restrukturyzacyjne przy kredytach gotówkowych

Zobowiązanie finansowanie w gospodarstwie domowym to zawsze pewna niepewność, co do kształtowania dalszych warunków ekonomicznych. Na ogół umowa kredytowa charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa, natomiast przeterminowane, niespłacane pożyczki również występują. Co w takiej sytuacji zrobić i czy warto w ogóle podejmować się restrukturyzacji kredytów gotówkowych? Czy to faktycznie trudne zadanie? Więcej o tym problemie przeczytasz na poratlu 17Banków.

 

Nie ma restrukturyzacji kredytów bez pozytywnej zdolności kredytowej

Aktualna zdolność kredytowa pozwalająca pozyskać dodatkowe pieniądze od kredytodawcy okazuje się często niewystarczająca, np. przy dynamicznym podniesieniu stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. W wielu zadłużonych gospodarstwach domowych dochodzi do obniżenia dochodów, czasami okresowo, czasami stale, co uniemożliwia poradzenie sobie nawet ze średnią ratą miesięczną. Restrukturyzacja kredytów gotówkowych to proces, który rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z kredytodawcą. Kredytodawcę trzeba możliwie najszybciej powiadomić o problemach w finansach osobistych, ponieważ w razie braku komunikacji umowa kredytowa zostaje rozwiązania, a kredytobiorca zobowiązany do uregulowania całej kwoty wraz z odsetkami. Bardzo poważnie sytuacja restrukturyzacji przedstawia się u kredytobiorców, którzy z pewnych przyczyn podpisali weksel in blanco. Akurat weksel in blanco stanowi podstawę do natychmiastowej egzekucji komorniczej, bez kierowania sprawy do sądu. Kredytobiorca ma zatem małe pole manewru, jeżeli jakiekolwiek. Podstawowa technika naprawy budżetu domowego przy zadłużeniu dotyczy wydłużenia okresu kredytowania, co zapewnia w każdym przypadku niższą ratę miesięczną. Dla większości kredytobiorców taki układ oznacza zwiększenie całkowitych kosztów spłaty zobowiązania. Kredyty konsumpcyjne obsługuje się maksymalnie do dziesięciu lat, ale przy bardzo dużych limitach. Wydłużenie okresu kredytowania jest zatem w pewnym sensie limitowane, uzależnione od polityki danej instytucji finansowej.

Konsolidacja i upadłość konsumencka jako ostatnia deska ratunku

Przy wielu kredytach w gospodarstwie domowym najlepiej wykorzystać konsolidację zadłużenia, która zamienia wiele rat w jedną o uśrednionym oprocentowaniu. Konsolidacja jest bardzo popularna, ponieważ formuła restrukturyzacji przypomina pozyskanie zwykłej pożyczki gotówkowej. Trzeba jednak stale pamiętać, że nawet restrukturyzacja kredytów wymaga od kredytobiorcy posiadania pewnej zdolności ekonomicznej do pokrywania zobowiązań. Człowiek, który nie ma w ogóle dochodów nie otrzyma praktycznie żadnych narzędzi naprawczych. Skrajna metoda to ogłoszenie upadłości konsumenckiej, krótko mówiąc bankructwo. Upadłość konsumencka to nie jest opcja dla każdego kredytobiorcy, ponieważ muszą wystawić przesłanki losowe, aby uwzględnić podobny wniosek w sądzie. Najczęściej upadłością konsumencką zajmują się wyspecjalizowane kancelarie prawne, często funkcjonujące w systemie prowizyjnym, więc to duże uproszczenie dla kredytobiorców mocno zagrożonych finansowo.

A może wakacje kredytowe?

Standardowo, przy niewielkich kredytach gotówkowych banki wychodzą do kredytobiorców z propozycją wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe to czas, w którym kredytobiorca w ogóle nie pokrywa rat miesięcznych. Na wakacjach kredytowych nie płaci się rat, ale oprocentowanie dalej rośnie, dlatego nie warto przesadzać z opóźnieniami, bo to wpłynie ostatecznie źle na budżet domowy. Jakie metody restrukturyzacji kredytów gotówkowych uważasz za najlepsze i czy zdarzyły ci się podobne problemy?

 
rogal 12 09 18 - 10:43 | | Domyślne