Konsolidacja kredytów ? czy to się opłaca?

Konsolidacja kredytów, czyli połączenie wszystkich posiadanych rat w jedną, pozwala na obniżenie miesięcznej raty nawet o 30%. Wskaźnik ten na pewno zachęca do zastanowienia się nad podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby konsolidacja naprawdę okazała się opłacalna wejdź szybko na 17bankow.com i wyszukaj najtańszej oferty.

Czy niższa rata oznacza tańszy kredyt?

Dzięki wydłużonemu okresowi spłaty kredytu konsolidacyjnego nasza miesięczna rata może być sporo niższa. Dzięki temu podratujemy domowy budżet i odzyskamy płynność finansową. Jednak niższa rata nie oznacza wcale tańszego kredytu. Wydłużony okres spłaty powoduje, że przez dłuższy czas będziemy spłacać odsetki. Tak więc w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że do banku musimy oddać o wiele więcej niż w przypadku wielu rat na krótszy okres kredytowania. Sytuacja mogłaby wyglądać lepiej, gdyby okres kredytowania konsolidacji był krótszy, albo jego oprocentowanie byłoby niższe. Dlatego też, przed złożeniem wniosku kredytowego należy ustalić priorytety. Co jest ważniejsze: czy niższa rata, która pozwoli na bieżące podatowanie budżetu, czy jednak oszczędności w całym okresie kredytowania.

Uwaga na opłaty.

Zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego wiąże się też z różnymi opłatami, takimi jak prowizja bankowa, ubezpieczenie itp. Poza tym mogą wystąpić dodatkowe koszty związane z wcześniejszą spłatą wszystkich zobowiązań. Musimy sprawdzić w posiadanych umowach kredytowych, czy istnieje zapis o karnej opłacie za wcześniejszą spłatę całości kredytu czy też pożyczki. Jeśli tak, to konsolidacja kredytów nie koniecznie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Najważniejsze priorytety.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto ustalić sobie priorytety, czyli na czym najbardziej nam zależy i co chcemy osiągnąć dzięki konsolidacji kredytów. Czy ważniejsze są niższe miesięczne raty, aby podratować domowy budżet, czy jednak chcemy zaoszczędzić na całym okresie kredytowania i ostatecznie oddać do banku mniej. Ustalenie działania pomoże nam podjąć właściwą decyzję, albo też zrezygnować z konsolidacji kredytów. Chociaż jest to rozwiązanie ciekawe, to jednak okazuję się, że nie dla wszystkich kredytobiorców jest ono tak samo korzystne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także od sytuacji finansowej. Żeby w ogóle bank chciał przyznać nam konsolidację kredytów, nasza historia kredytowa musi być nieskazitelna, bez jakichkolwiek zadłużeń. Informacje na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej muszą wykazać, że jesteśmy rzetelnym kredytobiorcą.

 
rogal 16 07 18 - 10:31 | | Domyślne